Tenryu PP-30075AB Panel Pro 300mm 75T Carbide Tipped Saw Blade with 30mm Arbor
SKU
PP-30075AB
Ships direct from manufacturer?
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
More Information
ManufacturerTenryu America
ConditionNew
UPC60977810089
Features
  • Fully-hardened, expertly-tensioned tool steel bodies for true and accurate cuts
  • High grade, extra hard, wear-resistant carbide tips for long life
  • Fine grit honing of carbide edges for clean, smooth cuts
  • Resin bond-filled expansion slots for reduced vibration and quieter cutting
PDFs
Tenryu Catalog
Arbor Size1 1/8"
Blade Diameter11 3/4"
Blade MaterialCarbide Tipped
Rake Angle0 Deg
Blade Thickness (Kerf)0.11"
Tooth GrindAlternate Top Alternate Face/Raker(ATAFR)
Number of Teeth75
Type Saw Blade
Suitable for Use with 300mm European Design Panel Saws