Ships direct from manufacturer?
Create precise, clean edges on our woodworking projects with the dataChamfer. This tool is perfect for adding decorative effects or forming edge miter joints. It allows us to achieve crisp and uniform edges at accurate angles, making it ideal for crafting 4-, 6-, 8-, 12-, or 16-sided boxes. For optimal performance, use the dataChamfer in a router table.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Dynabrade |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 00616026494008 |
| Features |
|
| Horsepower | 0.4 HP |
| Orbit Diameter | 3/16" |
| Speed (RPM) | 3,200 RPM |
| Type | Random Orbital Sander |
|---|---|
| Air Consumption (SCFM) | 26 SCFM |
| Pad Face | Vinyl |
| Noise Level | 77 dB(A) |
| Sanding Head Spindle Thread | 1/4" - 20 Male |
| Tool Spindle Thread Type | Female |
| Tool Spindle Thread Size | 1/4" - 28 |
| Tool Style | Right Angle Head |
| Exhaust Type | Rear |
| Hose Inner Diameter | 1/4" |
| Vacuum Type | Non-Vacuum |
| Motor Type | Rotary Vane |
| Height | 3" |
| Length | 11.7" |
| Weight | 2.1 lbs |
| Width | 5 1/5" |
| Air Pressure (PSIG) | 90 PSIG |
| Air Inlet Thread Type | NPT |
| Air Inlet Thread Size | 1/4" |
| CE Certified | Yes |
| EAC Certified | Yes |



