The store will not work correctly when cookies are disabled.
Amana Tool SC694 5" Carbide Tipped 3-Wing Decorative Raised Panel Shaper Cutter
Ships direct from manufacturer
Rub collar for 3/4" arbor only.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Amana Tool Corp. |
| Condition | New |
| Features |
- Rub collar for 3/4 inch arbor only
|
| Bore Diameter | 1/2 - 3/4" |
| Diameter | 5" |
| Material | Carbide Tip |
| Radius(R) | 5/32" |
| # of Wings | 3 |
| Shape Cutter Type | Decorative Raised Panel |
| Suitable for Use With | 5/8" Material |
| Cutting Height (B) | 5/8" |
| Type | Shaper Cutter |
| Cutter Width(C) | 1-1/2" |
| Angle(a°) | 4 Deg |
| Optional Rub Collar | C-010 |