The store will not work correctly when cookies are disabled.
Amana Tool SC514 5-1/2" Carbide Tipped 3-Wing Cove Raised Panel Shaper Cutter
Ships direct from manufacturer
The rub collar is only suitable for a 1-1/4 inch arbor.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Amana Tool Corp. |
| Condition | New |
| UPC | 73868524514 |
| Material | Carbide Tip |
| Shape Cutter Type | Cove Raised Panel |
| Type | Shaper Cutter |
| Diameter (D) | 5 1/2" |
| Bore Diameter (d) | 1" and 1 1/4" |
| Angle (a°) | 6 Deg |
| Cutting Height (B) | 5/8" |
| Radius (R) | 1 29/32" |
| Length of Carbide (C) | 1 1/2" |
| Optional Rub Collar | C-017 |
| Number of Wings | 3 |
| Material Size | 5/8" |