The store will not work correctly when cookies are disabled.
Dynabrade 52802 7" 7200RPM Right Angle Disc Sander
Ships direct from manufacturer
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Dynabrade |
| Condition | New |
| UPC | 00616026528024 |
| Type | Disc Sander |
| Air Consumption (SCFM) | 40 SCFM |
| Power (hp) | 1.3 HP |
| Maximum Speed (RPM) | 7,200 RPM |
| Tool Spindle Thread | 5/8" - 11 Male |
| Air Inlet Thread | 3/8" NPT |
| Exhaust Type | Side |
| Hose I.D. in. (mm) | 3/8" |
| Vacuum Type | Non-Vacuum |
| Motor Type | Rotary Vane |
| Height in. (mm) | 3.5625 mm |
| Length in. (mm) | 10 mm |
| Weight lb. (kg) | 4.5 Kg |
| Width in. (mm) | 2 mm |
| CE Certified | Yes |
| EAC Certified | Yes |
| Tool Style | Right Angle |