The store will not work correctly when cookies are disabled.
Onsrud Cutter 56-452, 6mm x 6mm 2F SC Straight V Flute Router Bit
Ships direct from manufacturer
Designed specifically to rout harder, more rigid plastics.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Onsrud Cutter |
| Condition | New |
| UPC | 00895680010162 |
| Application | Hard Plastic, Composite Plastic, Solid Surface |
| Cutting Diameter(D) | 6 mm |
| Flutes | 2 |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length(L) | 64 mm |
| Shank(d) | 6 mm |
| Specifications |
| Type | Router Bit |
|---|
| Cutting Length | 25 mm |
|---|
| Helix Direction | Straight |
|---|
| Flute Type | V Flute |
|---|
| SAP Number | 7053949 |
|
|---|