Ships direct from manufacturer?
The Self-Generated Vacuum Dynorbital Supreme comes with a low profile, premium urethane weight-mated sanding pad. It can be connected to an optional portable self-contained dust collection system. The rotor has five blades, providing more power, and is made of a composite material that is stronger and has better lubricating qualities. The composite base has integrated rubber over-mold for a non-slip feel and insulation from cold. The air motor is suspended by vibration-absorbing rubber rings to minimize vibration. The front double row balancer bearing is triple-sealed and guarded from sanding residue for long life and lower maintenance. The anti-clog design enhances vacuum pick-up and directs dust particles away from the air motor. The comfort platform provides hand and wrist support and protects against cold air exhaust. It can be removed if preferred. The sound level is measured according to ISO regulation ISO-15744.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Dynabrade |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 00616026568037 |
| Includes |
|
| Diameter | 3 1/2" |
| Horsepower | 0.28 HP |
| Orbit Diameter | 3/16" |
| Speed (RPM) | 12,000 RPM |
| Type | Random Orbital Sander |
|---|---|
| Exhaust Type | Rear |
| Pad Face | Vinyl |
| Tool Spindle Thread Type | Male |
| Tool Spindle Thread Size | 5/16" - 24 |
| Vacuum Type | Self Generated Vacuum |
| Motor Type | Rotary Vane |
| Length | 8 1/4" |
| Height | 3 1/2" |
| Weight | 2.1 lbs |
| Width | 6 1/2" |
| Noise Level | 83 dB(A) |
| Air Pressure | 90 PSIG |
| Air Inlet Thread Type | NPT |
| Air Inlet Thread Size | 1/4" |
| Hose Inner Diameter | 1/4" |
| Air Consumption (SCFM) | 18 SCFM |
| Tool Style | Palm |
| CE Certified | Yes |
| EAC Certified | Yes |



