Ships direct from manufacturer?
The Dynorbital Supreme models have a powerful 12,000 RPM motor with a composite rotor featuring five blades. This rotor is durable and provides better lubrication, resulting in longer-lasting blades. The composite base is designed with integrated rubber for a secure grip and insulation against cold temperatures. The motor is suspended with vibration-absorbing rubber rings to minimize vibration. The front double row balancer bearing is triple-sealed and protected from sanding residue, ensuring a longer lifespan and lower maintenance. In addition, the anti-clog design enhances the vacuum pick-up on central vacuum models by directing dust particles away from the motor. The Comfort Platform offers extra hand and wrist support for operator comfort and protection against cold air exhaust. (Please note that the Comfort Platform is removable.)
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Dynabrade |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 00616026001558 |
| AirTool Type | Robotic |
| Diameter | 5" |
| Horsepower | 0.28 HP |
| Orbit Diameter | 3/16" |
| Speed (RPM) | 12,000 RPM |
| Type | Random Orbital Sander |
|---|---|
| Exhaust Type | Rear |
| Weight | 2.07 lbs |
| CE Certified | Yes |
| EAC Certified | Yes |



