Ships direct from manufacturer?
Central Vacuum Dynorbital Supreme includes low profile, premium urethane weight-mated sanding pad. Has 1" outside diameter vacuum port, for easy connection to central vacuum system. Rotor utilizes five blades and produces more useable power. Composite rotor is stronger and has better lubricating qualities, enabling blades to last longer. Composite base has integrated rubber over-mold creating a non-slip feel, as well as insulating from cold. The air motor is suspended by vibration-absorbing rubber rings (Patent No. 5,319,888) to minimize vibration. Triple-sealed front double row balancer bearing (Patent No. 4,854,085) is guarded from sanding residue for long life and lower maintenance; easy replacement using 57098 repair kit. Anti-clog design (Patent No. 5,319,888) enhances the vacuum pick-up on central vacuum models. Dust particles are directed away from the air motor (reducing contamination) following a smoother, easier path of extraction. Comfort platform provides additional hand and wrist support, further enhancing operator comfort. Also offers increased protection against cold air exhaust. (NOTE: Comfort Platform is removable.) Order 59330 Comfort platform (U.S. Patent No. D610,428) separately, to install on existing tools.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Dynabrade |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 00616026002807 |
| Includes |
|
| AirTool Type | Robotic |
| Diameter | 6" |
| Horsepower | 0.28 HP |
| Orbit Diameter | 3/16" |
| Speed (RPM) | 12,000 RPM |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Type | Random Orbital Sander |
|---|---|
| Vacuum Type | Vacuum |
| Exhaust Type | Rear |
| Length | 7.8" |
| Height | 3.5" |
| Weight | 1.9 lbs |
| Air Inlet Thread Type | NPT |
| Air Inlet Thread Size | 1/4" |
| Hose Inner Diameter | 1/4" |
| Tool Spindle Thread Type | Male |
| Tool Spindle Thread Size | 5/16" - 24 |
| Air Consumption (SCFM) | 18 SCFM |
| CE Certified | Yes |
| EAC Certified | Yes |



