Ships direct from manufacturer?
Low profile, premium urethane weight-mated sanding pad for connection to optional portable self-contained dust collection system. Rotor has five blades for more power and lasts longer due to a stronger composite material. Composite base has integrated rubber over-mold for a non-slip feel and insulation from cold. Air motor is suspended by vibration-absorbing rubber rings to reduce vibration. Triple-sealed front double row balancer bearing is guarded from sanding residue and can be easily replaced. Anti-clog design enhances vacuum pick-up and reduces contamination. Comfort platform provides hand and wrist support and protection against cold air exhaust. Sound level measured according to ISO regulation.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Dynabrade |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 00616026568532 |
| Includes |
|
| Diameter | 5" |
| Horsepower | 0.28 HP |
| Orbit Diameter | 3/32" |
| Speed (RPM) | 12,000 RPM |
| Type | Random Orbital Sander |
|---|---|
| Maximum Air Flow | 18 SCFM |
| Pad Face | Vinyl |
| Spindle Thread Type | Male |
| Spindle Thread Size | 5/16" - 24 |
| Hose Inner Diameter | 1/4" |
| Exhaust Type | Rear |
| Vacuum Type | Self Generated Vacuum |
| Motor Type | Rotary Vane |
| Width | 6.5" |
| Length | 8.5" |
| Height | 3.5" |
| Weight | 2.1 lbs |
| CE Certified | Yes |
| EAC Certified | Yes |
| Tool Style | Palm |
| Sound Level | 81 dB(A) |
| Air Inlet Thread Size | 1/4" |
| Air Inlet Thread Type | NPT |
| Air Pressure | 90 PSIG |



