Ships direct from manufacturer?
The low profile, premium urethane weight-mated sanding pad. It has a 1" outside diameter vacuum port for easy connection to a central vacuum system. The rotor has five blades and produces more useable power. The composite rotor is stronger and has better lubricating qualities, allowing the blades to last longer. The composite base has an integrated rubber over-mold to create a non-slip feel and insulate from the cold. The air motor is suspended by vibration-absorbing rubber rings to minimize vibration. The front double row balancer bearing is triple-sealed to guard it from sanding residue for a longer life and lower maintenance. The design also enhances the vacuum pick-up on central vacuum models, directing dust particles away from the air motor and providing a smoother extraction path. The comfort platform provides hand and wrist support and protection against cold air exhaust. The sound level is measured according to ISO regulation ISO-15744. The sanding pad can be used with an existing tool, or a comfort platform can be ordered separately.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Dynabrade |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 00616026568846 |
| Includes |
|
| PDFs | |
| Diameter | 5" |
| Horsepower | 0.28 HP |
| Orbit Diameter | 3/8" |
| Speed (RPM) | 12,000 RPM |
| Type | Random Orbital Sander |
|---|---|
| Maximum Air Flow | 18 SCFM |
| Pad Face | Vinyl |
| Spindle Thread Type | Male |
| Spindle Thread Size | 5/16" - 24 |
| Hose Inner Diameter | 1/4" |
| Exhaust Type | Rear |
| Vacuum Type | Central Vacuum |
| Motor Type | Rotary Vane |
| Width | 6.5" |
| Length | 7.25" |
| Height | 3.5" |
| Weight | 2.3 lbs |
| CE Certified | Yes |
| EAC Certified | Yes |
| Tool Style | Palm |
| Sound Level | 80 dB(A) |
| Air Inlet Thread Size | 1/4" |
| Air Inlet Thread Type | NPT |
| Air Pressure | 90 PSIG |



