Ships direct from manufacturer?
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Dynabrade |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 00616026003484 |
| AirTool Type | Robotic |
| Diameter | 5" |
| Horsepower | 0.28 HP |
| Orbit Diameter | 3/8" |
| Speed (RPM) | 12,000 RPM |
| Type | Random Orbital Sander |
|---|---|
| Exhaust Type | Rear |
| Length | 7.38" |
| Height | 3.5" |
| Weight | 2.1 lbs |
| Air Inlet Thread Type | NPT |
| Air Inlet Thread Size | 1/4" |
| Hose Inner Diameter | 1/4" |
| Tool Spindle Thread Type | Male |
| Tool Spindle Thread Size | 5/16" - 24 |
| Air Consumption (SCFM) | 18 SCFM |
| CE Certified | Yes |
| EAC Certified | Yes |



