The store will not work correctly when cookies are disabled.
Onsrud Cutter 57-278MD, 1/4" x 1/4" 2F SC Downcut Router Bit
Ships direct from manufacturer
The longest running downcut in the industry due to advancements in geometry and the addition of a unique Onsrud coating.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Onsrud Cutter |
| Condition | New |
| UPC | 00895680065902 |
| Application | Soft Wood, Hard Wood, Wood Composite |
| Cutting Diameter(D) | 1/4" |
| Flutes | 2 |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length(L) | 2 1/2" |
| Shank(d) | 1/4" |
| Specifications |
| Type | Router Bit |
|---|
| Cutting Length | 3/8" |
|---|
| Helix Direction | Downcut |
|---|
| SAP Number | 2605293 |
|
|---|