The store will not work correctly when cookies are disabled.
Festool 577486 SR 305/5/5 11" Sabre Saw Blade Wood Basic, 5 Piece
Ships direct from manufacturer
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Festool |
| Condition | New |
| UPC | 04014549412749 |
| Features |
- Wood Basic. Designed for fast cutting in wood
- The reciprocating saw blade for quickly cutting nail-free wood
- Fast cuts in solid wood due to coarse tooth pitch
- The right saw blade can be found quickly with Festool's color-coding: The color yellow stands for cutting wood
- The universal shank makes it easy to change the saw blade quickly on all reciprocating saws with an S-shank mount
- Safely stowed away and quickly on hand in the intended Systainer³ insert
- for nail-free wood
|
| Type | Saw Blade |
| Length of Cutting Blade | 11" |
| Pitch | 3/16" |
| Thickness | 1/16" |
| Width | 3/4" |
| Length | 12" |
| Application | For Nail-Free Solid Wood/Beams, for Cutting Branches and Firewood, for Hard and Softwood |
| Package Size | 5 Piece |