The Small Box with Big Organization
Make way for the smallest member of the family: In the Systainer³ S, Our small parts and accessories are stored neatly and clearly organized. Thanks to the low profile, small dimensions, and built in handle, it is easy to carry. With the Systainer³ Rack, we can also store six Systainer³ S 76 just like storing in a shelf and even transport them in the Systainer Systems vehicle equipment. Inside the MINI-Systainers, everything is organized and protected. And as with partitions, the multi-purpose insert and the Systainer³ Rack, we can customize to Our needs.
Practical Organization
The MINI-Systainer³ S is the perfect partner for neatly storing Our small parts. The supplied partitions allow we to divide the contents to suit Our specific needs – ensuring that everything is clearly organized and close at hand.
Integrated Storage System
we can connect several Systainer³ S to each other and previous MINI-Systainer generations. The Systainer³ Rack offers even more ways to improve organization and provide a clever overview; The shelving system offers space for six Systainer³ S 76 and is compatible with other Systainers, dust extractors and many other system accessories.
100% Portable
From a stationary workshop to the place of use – Systainer³ products make us even more mobile. With the Systainer³ Rack, the Systainer³ S 76 can also be integrated into the Systainer Systems vehicle equipment.
Maximum Organization in a Mini Format
All Our small parts are quickly accessed and neatly stored in the MINI-Systainer³ S. The supplied partitions allow we to divide the interior to suit Our specific needs – ensuring we always know exactly where everything is.
Modular Storage
With the SYS3 Rack, we can store six MINI-Systainer³ S 76 in a clearly organized manner. we can connect the Rack to other Systainers, transport it in the Systainer Systems vehicle equipment or set them up to form a modular shelving system in Our workshop.
Efficient Storage System
MINI-Systainer³ S come in different configurations and different lid types lid to match Our needs. we can connect the small Systainers to each other and previous MINI-Systainer generations.
| Manufacturer | Festool |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 04014549425664 |
| Features |
|
| Includes |
|
| Application | Organized Storage and Transport of Small Parts and Accessories |
| Type | Systainer |
|---|---|
| Inner Dimensions (L x W x H) | 10.15" x 6.45" x 2.63" |
| Lid Load | 220.4 lbs |
| Load Capacity | 11.02 lbs |
| Load Capacity (Connected) | 33.06 lbs |
| Weight | 0.88 lbs |
| Dimensions (L x W x H) | 2.55" x 6.73" x 2.79" |






