Bring light to every job site.
Experience optimal lighting with the compact SYSLITE KBS C Cordless Site Light. Whether you’re working on the floor, wall, or ceiling, this versatile cordless light can be positioned and adjusted to meet your specific needs. With an impressive output of 5000 lumens, it delivers a bright, daylight-like illumination that can be dimmed to your preferred level for any task.
Brilliant Lighting. Anytime, Anywhere: Every job goes better with adequate lighting. The compact SYSLITE KBS C Cordless Site Light delivers optimal illumination anytime, anywhere—with the freedom of not needing a nearby outlet.
Effortlessly Adapts to Your Work Situation: With an impressive output of up to 5000 lumens, it provides broad, daylight-like brightness to improve visibility on the site. You can easily dim the light to your preferred level to suit your needs.
From Floor to Ceiling: Always Well-lit: Position this versatile light exactly as you need: magnetically attached to scaffolding or steel doors, mount on a wall, or set up on a tripod. The adjustable housing swivels into nearly any position, ensuring your workspace is always perfectly lit.
Bright as Day or Dimmed - Adjustable to Your Needs: With a light output of up to 5000 lumens, this cordless site light provides bright and extensive light for your work area. If you prefer less brightness, it can be easily dimmed to your desired level.
Ready for Anything: The cordless construction light can be swivelled to project light wherever it is needed – whether the floor or the ceiling.
Flexible Positioning for Any Situation: There are multiple attachment options for almost limitless lighting positions: you can magnetically mount it on metal surfaces, attach it to walls or beams with screws, or place it on a tripod.
Perfect for Interior or Exterior Use: The KBS C can also be used outdoors. The housing is shock-proof, scratch-resistant, dust-proof and splash-proof; suitable for tough conditions.
Compatible With the 18-volt Battery System: All 18-volt Festool battery packs (except Ergo packs) can be used with the KBS C. The running time varies depends on battery capacity. At the brightest level with a 4.0 Ah battery pack, run time is up to two hours.
| Manufacturer | Festool |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 04014549439395 |
| Features |
|
| Application | For light work areas from 6 - 16 feet (2–5 meters) |
| Voltage | 18 V |
| Type | Construction Light |
|---|---|
| Luminous Flux Maximum | 5,000 lm |
| Number of Brightness Levels | Infinite |
| Operating Time at Maximum Luminous Flux (4,0 Ah) | 120 min |
| Operating Time at Maximum Luminous Flux (5,0 Ah) | 150 min |
| Colour Temperature | 5,000 K |
| Colour Rendering Index (CRI) | >80 Ra |
| Housing Protection Class | IP 54 |
| Dimensions (L x W x H) | 6-9/16" x 6" x 10-5/16" |
| Weight | 4.67 lbs |
| Corded or Cordless | Cordless |






