The store will not work correctly when cookies are disabled.
Dynabrade 57930 Dynafine 11-3/4" Non-Vacuum Finger Sander
Ships direct from manufacturer
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Dynabrade |
| Condition | New |
| UPC | 00616026579309 |
| Features |
- Handle is offset 7 degree for greater operator comfort and control
- 1/32" Diameter orbital action for fine finishes
- Excellent for use in hard-to-reach areas
|
| Includes |
- 57932 Offset Sanding Arm (with 1/8" Thick Sponge Platen)
- 94407 Flow-Control Dynaswivel (Not Shown) and an Assortment of Abrasives
|
| Application | Wood, Varnished Surfaces, Plastic, Composites, Painted Surfaces, Metal and More |
| Horsepower | 0.12 HP |
| Orbit Diameter | 1/32" |
| Speed (RPM) | 15,000 RPM |
| Type | Finger Sander |
| Sound Level | 65 dB(A) |
| Maximum Air Flow Rate | 20 SCFM |
| Hose Inner Diameter | 1/4" |
| Air Inlet Thread Size | 1/4" |
| Air Inlet Thread Type | NPT |
| Weight | 1.6" |
| Length | 11 3/4" |
| Height | 4" |
| Vacuum Type | Non-Vacuum |
| Air Pressure | 90 PSIG |