The store will not work correctly when cookies are disabled.
Amana Tool 217015 1/4" Solid Carbide Right Hand Through-Hole Dowel Drill Boring Bit
Ships direct from manufacturer
Special solid carbide grade cutting flute for long lasting performance.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Amana Tool Corp. |
| Condition | New |
| UPC | 73868521715 |
| Application | For Longer Lasting Cutting Edge and Tool Life |
| Type | Drill Boring Bit |
| Cutter Height(B) | 40 mm |
| Cutting Diameter(D) | 5 mm |
| Diameter(D) | 5 mm |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length(L) | 70 mm |
| Shank | 10 x 25 mm |
| Shank(d) | 10 x 25 mm |
| Tool No. | 217015 |
| Diameter(D) | 1/4" |
|---|
| Cutter Height(B) | 1-1/8" |
|---|
| Shank(d) | 3/8" |
|---|
| Overall Length(L) | 2-3/4" |
|---|
| Rotation | Right Hand |
|---|