The store will not work correctly when cookies are disabled.
Laguna MSANOES6X89-1.5-0320 1.5 HP 6|89T Edge Sander
Ships direct from manufacturer
Laguna’s 6|89T edge sander is a horizontal or vertical sanding machine with swing function of the sanding belt.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Laguna |
| Condition | New |
| Horsepower | 1.5 HP |
| Speed (RPM) | 3,450 RPM |
| Voltage | 110 V |
| Battery Capacity | 18 amp |
| Belt Size | 6" x 89" |
| Belt Speed | 3900 rpm |
| Platen Tilt | 0-90 degrees |
| Platen Size | 7" x 33" |
| Front Table Size | 10" x 30" |
| End Table Size | 10" x 12" |
| Oscillation Size | 1/2' |
| Dust Port | 4" |
| Length | 51" |
| Width | 20" |
| Height | 45" |
| Weight | 258 lbs |