The store will not work correctly when cookies are disabled.
Husqvarna 542761271 6" Superlok Glass + Wet Continuous Diamond Saw Blade
Ships direct from manufacturer
Ideal for Long Cutting: The maximum cutting length of 700 mm and the large cutting table allows you to cut 50 x 50 cm tiles diagonally.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Husqvarna |
| Condition | New |
| UPC | 80554468542 |
| Features | - Ideal for Long Cutting: The maximum cutting length of 700 mm and the large cutting table allows you to cut 50 x 50 cm tiles diagonally
|
| Application | Granite, Marble, Ceramic tiles, Porcelain |
| Arbor Size | 5/8" |
| Blade Diameter | 6" |
| Diamond Type | Wet/Dry Cutting |
| Sanding Type | Wet |
|---|
| Blade Type | Saw Blade |
|---|
| Configuration | Continuous |
|---|
| Segment Height | 0.375" |
|---|
| Segment Width | 0.06" |
|---|
| Arbor Hole Pattern | PL70050 |
|---|
| Suitable for Use With | TS 60, TS 70, Tilematic TS 250 X3 |
|---|