Special Price $17,999.10 Regular Price $19,999.00
Ships direct from manufacturer ?
This 60 Ton Shop Press includes a Programmable Logic Control (PLC) to maximize your efficiency with shorter cycle times - over a 50% time savings. With a large work table area, this Shop Press accepts both standard and custom tooling to press bearings, bend metal or straighten a part. The rolling cylinder, open-sided design, and electric foot pedal make this 60 ton hydraulic press machine simple to use. Must be run off an Edwards Ironworker with PowerLink System or Portable Power Unit.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Edwards Ironworkers |
|---|---|
| Condition | New |
| Features |
|
| Warranty | 1 Year |
| Type | Shop Press |
|---|---|
| Minimum Ram Speed | 0.330 (In./Sec) |
| Minimum Return Speed | 0.456 (In./Sec) |
| Model Number | HAT8050 |
| Net Weight | 1900 lbs |
| Product Dimensions | 48" x 54" x 86" |
| Rating (Tons) | 60 Ton |
| Stroke | 12-1/4" |
| Weight | 1900 lbs |
| Work Table | 39-1/4" x 42" |



