The store will not work correctly when cookies are disabled.
Amana Tool 609-206, 5/8" x 5-3/4"OL Long Slot Mortise Bit
Ships direct from manufacturer
609-206 High-Speed Steel Long Slot Mortise Bit 5/8 Dia x 4-1/4 x 1/2 Inch Shank.
Can cut both directions: Right or Left hand Rotation.
Precision ground for smooth cuts.
Used for cutting Mortise Slots in Soft & Hardwood.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Amana Tool Corp. |
| Condition | New |
| UPC | 00738685609262 |
| B | 4 1/4" |
| Diameter(D) | 5/8" |
| Flutes | 4 |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length(L) | 5 3/4" |
| Shank(d) | 1/2" |