The store will not work correctly when cookies are disabled.
Onsrud Cutter 61-080 1/4" Solid Carbide 1 Straight O Flute Router Bit
Ships direct from manufacturer
Designed to combine the fast free cutting of O flute geometry with the tool life available from solid carbide particularly in small diameters.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Onsrud Cutter |
| Condition | New |
| UPC | 00895680014047 |
| Application | Soft Wood, Aluminum Sheet |
| Flute Type | Straight O |
| Cutting Diameter(D) | 1/4" |
| Flutes | 1 |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length(L) | 2 1/2" |
| Shank(d) | 1/4" |
| Type |
Router Bit |
| Cutting Length |
3/4" |