Ships direct from manufacturer?
Electric Portable Vacuum for use on non-metallic surfaces such as wood and plastics. Designed for general source capture and cleanup. Powerful suction is ideal for dry-only industrial applications. Bypass motor system uses clean air to cool the motor and extend vacuum life. Two additional HEPA Filters included within power-head, making it eligible for IP6X. Top-quality stainless steel body and 10 gallon (38 liter) recovery tank. Unit is static-dissipating (kit included) and conductive. Aerosol leak tested for quality assurance. Equipped with easy-glide cart. Also connects to optional 61483 Cart. Dust ignition protected. Designed for Use in: Class II, Division 2, Group F (atmospheres, containing combustible carbonaceous dusts, such as coal, carbon black, charcoal, coke dust), Group G (atmospheres, containing wood and plastic dusts). Not included optional conductive cleaning kit (96607); Vacuum hose, 10 ft. (3 m) length, Curved handle with extension, Round brush, Crevice tool, Small & large coarse nozzle.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Dynabrade |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 00616026614307 |
| Includes |
|
| Amperage | 20.0 Amps |
| Application | Source Capture, GP Clean-Up |
| Electric Brake | No |
| Variable speed | No |
| Type | Portable Vacuum System |
|---|---|
| Tank Capacity | 10 Gallon |
| Voltage | 120 V |
| Frequency Rate | 60 Hz |
| Power | 1200 W |
| Air Consumption (SCFM) | 110 SCFM |
| Water Static Lift | 107" |
| Height | 39" |
| Length | 27" |
| Weight | 122 lbs |
| Width | 20" |
| Auto On Off | Yes |
| Collected Material | Non-Metallic |
| Collection Category | Division 2 |
| Filter Rating | HEPA14 |
| Filtration Media | Dry |
| Powered By | Electric Motor |
| European Certifications | ATEX Third Party Certified, CE EX II 1/3 D, Ex tc IIIC T200 Deg C Dc IP6X c T3 |



