Ships direct from manufacturer?
Designed for general source capture and cleanup. Powerful suction is ideal for dry-only industrial applications. Bypass motor system uses clean air to cool the motor and extend vacuum life. Two additional HEPA Filters included within powerhead, making powerhead eligible for IP6X. Top-quality stainless steel body and 10 gallon (38 liter) recovery tank. Unit is static-dissipating (kit included) and conductive. Aerosol leak tested for quality assurance. Equipped with easy-glide cart. Dust Ignition Protected. Group F atmospheres, containing combustible carbonaceous. dusts, such as coal, carbon black, charcoal, coke dust. Group G atmospheres, containing wood and plastic dusts.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Dynabrade |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 00616026614314 |
| Includes |
|
| Amperage | 13.0 Amps |
| Electric Brake | No |
| Variable speed | No |
| Type | Portable Vacuum System |
|---|---|
| Tank Capacity | 10 Gallon |
| Voltage | 220-240 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Power | 1200 W |
| Air Tool Pressure (PSIG) | 90 PSIG |
| Water Static Lift | 107" |
| Air Flow (CFM) | 110 CFM |
| Noise Level | 68 dB(A) |
| Height | 39" |
| Width | 20" |
| Length | 27" |



