The store will not work correctly when cookies are disabled.
Timberline 640-180, 14" x 1" Continuous Rim Diamond Circular Saw Blade
Ships direct from manufacturer
640-180 Continuous Rim Diamond 14 Inch Dia x 1 Inch Bore.
These diamond blades provide the smoothest cut by ultra smooth chip-free cuts.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Amana Tool Corp. |
| Condition | New |
| UPC | 00738685180648 |
| Application | Marble, Ceramic Tiles and Porcelain |
| Arbor Size | 1" |
| Blade Diameter | 14" |
| Blade Thickness (Kerf) | 0.135" |
| Speed (RPM) | 4,300 RPM |
| Type | Circular Saw Blade |
|---|
| Bushings | 20mm |