Baileigh Industrial BA9-1231889 BB-4816M-V2, Manual Magnetic Sheet Metal Brake
SKU
BA9-1231889
Ships direct from manufacturer?
Easy, hands-free operation:
Put a piece of material between the clamping bar to the depth required.
Engage the powerful magnet in the bending bed with push button control.
Lift the the bottom bending leaf to complete the bend.
Recommended for:
HVAC shops, industrial art shops, and general sheet metal fabrication shops.
IMPORTANT INFORMATION
To achieve proper performance and prevent damage to the machine, the power supplied must be 220VAC +/-5% (209VAC to 231VAC). Failure to comply will damage the machine and void the warranty. Questions on this please call Baileigh Industrial 920-717-1293 before purchasing.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
More Information
ManufacturerBaileigh Industrial
ConditionNew
Features
  • Magnetic design bends enclosed shapes
  • 220V single-phase manual box brake
  • 16 gauge mild steel capacity
  • 4-foot length
  • Runs on 220-volt single-phase power and will work at virtually any site.
  • 48” (4-foot) length with a maximum capacity of 16 gauge mild steel.
  • Scaled stroke angle control lets we deliver repeatable bends time after time.
  • Comes with product supports and adjustable back gauges for production runs.
Motor Phase1 Ph
Warranty1 Year
TypeMagnetic Sheet Metal Brake
Maximum Box DepthUnlimited
Mild Steel Capacity (Gauge)16
Model NumberBB-4816M-V2
Weight (lbs)500 lbs
Net weight387 lbs
Shipping Dimensions (L x W x H)57" x 45" x 15"
Voltage220 V
Maximum Bend0 – 180 Deg
Overall Length48"