Baileigh Industrial BA9-1227902 DP-1375VS-110, 22" Variable Speed Industrial Drill Press
SKU
BA9-1227902
Ships direct from manufacturer?
Sometimes you just need a high quality metalwroking drill press in am area that doeesnt have easy access to 220V power. That's where the Baileigh DP-1375VS-110 comes in. Like all of our drill presses, the DP-1375VS-110 is built to last for years because it draws strength from its sturdy base and column that won’t flinch during the heaviest drilling sessions. With a 22” swing, this variable-speed drill press will prove an ideal investment for any machinist or fabricator.
2 hp motor runs on just 110 volt power.
Tackles a maximum drilling capacity of 1.1/16” mild steel.
Heavy duty spindle transfers power to the #3 Morse taper tooling .
Speed potentiometer dial controls powerful inverter-driven head.
Digital readout displays actual spindle rpm, ensuring precise results time after time.
Features an auto-reversing tap function with up to 5/8” capacity.
Base and 22” x 18.5” table are made of a heavy iron casting to increase rigidity.
Very large .625" T-slots let a vise or fixture securely hold your material.
Need it soon? We typically keep the DP-1375VS-110 in stock for quick shipments.
Questions? Please give us a call at 1-920-654-5815.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
More Information
ManufacturerBaileigh Industrial
ConditionNew
UPC19907674092
Features
  • 110V 2 hp motor
  • Inverter-driven drill press
  • 1-1/16" mild steel drilling capacity
  • Variable speed: 120 to 2,000 rpm
TypeDrill Press
Base Size27" x 19"
Column Diameter4.52"
Coolant Pump Motor1/8 HP
Drilling Capacity1.25
Drilling Capacity Cast Iron1-1/16"
Drilling Capacity Mild Steel1-1/4"
Input Power110 V
Model NumberDP-1375VS-110
Number of Spindle SpeedsInverter Driven Variable
Swing22"
Table Slots0.625"