Freud LSB48004X LSBX 480mm x 4.8mm x 30mm 72T TCG Saw Blade
SKU
LSB48004X
Ships direct from manufacturer?
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
More Information
ManufacturerFreud
ConditionNew
Features
  • To size single or multiple panels.
Arbor Size30 mm
Blade Diameter480 mm
Tooth GrindTriple Chip Grind (TCG)
Number of Teeth72
Pinholes21956
Suitable for Use WithHorizontal Beam Saw
TypeSaw Blade
Hook Angle10 Deg
Plate3.5 mm
Blade Thickness (Kerf)4.8 mm