LU83R010 Freud 10" Heavy Duty Thin Kerf Combination Wood Cutting Saw Blade
SKU
LU83R010
In Stock
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
More Information
ManufacturerFreud
ConditionNew
UPC00892503523
Features
  • Premium TiCo HI-Density Carbide Combination Blend for Maximum Performance
  • Thin Kerf requires less power and allows for faster feed rate
ApplicationFor Rips Wood, Plywood, Chip Board, Crosscut Wood, Laminate
Arbor Size5/8"
Blade Diameter10"
Blade FinishPerma Shield
Blade MaterialCarbide Tip
Rake Angle10 Deg
Blade Thickness (Kerf)0.071"
Blade TypeThin Kerf Combination
Teeth Per Inch50
WarrantyLimited Lifetime
Tooth grindCOMB
Diameter(D)12"
Arbore Size5/8"
Blade thickness (Kerf)0.091"
Plate0.071"