Freud LU83R015 15" x 0.098" x 1" 80T Thin Kerf COMB Red Saw Blade
SKU
LU83R015
Ships direct from manufacturer?
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
More Information
ManufacturerFreud
ConditionNew
Features
  • Premium TiCo HI-Density Carbide Combination Blend for Maximum Performance
  • Thin Kerf requires less power and allows for faster feed rate
  • Combination Blade
  • Ideal For: Crosscuts (3/4" to 3-1/2") & Rips (3/8" to 1-1/2").
ApplicationRip Wood, Crosscut Wood, Hardwoods, Softwoods, Laminate, Plywood, Chipboard
Arbor Size1"
Blade Diameter15"
Blade Thickness (Kerf)0.098"
Number of Teeth80
Suitable for Use WithCircular Saw, Radial Arm Saw, Stationary Table Saw
TypeSaw Blade
Hook Angle10 Deg
Plate0.079"