Special unique carbide for longer lifetime in abrasive material. Designed for CNC applications requiring high feed rates and a clean finish. Flawless compression cuts. Amana Tool solid carbide router bits provide consistent, repeatable quality. Every tool is guaranteed to match the geometry on the prints, every time on every order. Best control of carbide grades for woodworking, and absolute control of quality standards on all carbide blanks.
*Oriented Strand Board is an engineered wood particle board.
Our Spektra bits feature a nACo nanocomposite coating with an extreme nanohardness and heat resistance.
Note: Blue based color dissipates immediately upon use. nACo nanocomposite coating will not wear off.
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| Features | With a Brilliant Distinctively-Tinted Coloring nACo Provides Additional Improvements in Four Critical Aspects of Router Tooling:
|
| Flutes | 3 |
| Material | Solid Carbide |
| Type | Router Bit |
|---|---|
| Diameter (D) | 3/8" |
| Cutting Height (B) | 7/8" |
| Cutting Height (B1) | 0.200" |
| Shank Diameter (d) | 3/8" |
| Overall Length (L) | 3" |
| Coating | nACo Ceramic |
| Flute Type | Compression Spiral |
| Operating Spindle Speed (RPM) | 18,000 RPM |
| Feed Rate IPM / Chip Load Per Tooth / Ramp Down (Wood) | 300" / .0056" / 100" |
| Feed Rate IPM / Chip Load Per Tooth / Ramp Down (MDF/Laminate) | 400" / .0074" / 133" |
| Feed Rate IPM / Chip Load Per Tooth / Ramp Down (Plywood) | 300" / .0056" / 100" |
| Feed Rate IPM / Chip Load Per Tooth / Ramp Down (Plastic) | 300" / .0056" / 100" |
| Application | For Cutting CFRP, Double Sided Melamine, Laminate, Laminated Plywood, Melamine Particle Board, MDF, Oriented Strand Board (OSB)*, Particle Board, Softwood/Hardwood, Veneered Plywood |




