Ships direct from manufacturer ?
Special unique carbide for longer lifetime in abrasive material. Designed for CNC applications requiring high feed rates and a clean finish. Particularly suitable for double-sided melamine or laminated material. Flawless compression cuts. Our Spektra bits feature a nACo nanocomposite coating with an extreme Nano hardness and heat resistance. With a brilliant distinctively-tinted coloring nACo provides additional improvements in four critical aspects of router tooling.
Excellent for Cutting:
- Carbon Fiber Reinforced Polymer (CFRP), Double Sided Melamine, Laminate, Laminated Plywood, Melamine Particle Board, Particle Board, Softwood/Hardwood, Veneered Plywood, Medium Density Fibreboard (MDF)
- Oriented Strand Board is an engineered wood particle board
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| Features |
|
| Material | Solid Carbide |
| Diameter(D) | 1/4" |
|---|---|
| Cutter Height(B) | 7/8" |
| Shank(d) | 1/4" |
| Overall Length(L) | 2 1/2" |
| Cutter Height(B1) | 1/4" |
| Finish | nACo Ceramic Coating |
| Flutes | 2 |



