The store will not work correctly when cookies are disabled.
Amana Tool 46188-5 1/2" CNC Solid Carbide Compression Spiral Router Bit, 5 Piece
Ships direct from manufacturer
Special unique carbide for longer lifetime in abrasive material. Designed for CNC applications requiring high feed rates and a clean finish.
*Oriented strand board is an engineered wood particle board.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Amana Tool Corp. |
| Condition | New |
| Application | Laminate, Laminated Plywood, Melamine, Melamine Particle Board, MDF/HDF, Oriented Strand Board (OSB)*, Particle Board, Softwood/Hardwood, Veneered Plywood |
| Type | Router Bit |
| Material | Solid Carbide |
| Flute Type | Compression Spiral |
| Feed Rate IPM* / Chip Load Per Tooth / Ramp Down (Wood/Plywood/Plastic) | 280" / 0.0077" / 140" |
| Feed Rate IPM* / Chip Load Per Tooth / Ramp Down (MDF/Laminate) | 400" / 0.0111" / 200" |
| Flutes | 2 |
| Diameter (D) | 1/2" |
| Cutting Height (B) | 1 1/4" |
| Cutting Height (B1) | 11 mm |
| Shank Diameter (d) | 1/2" |
| Overall Length (L) | 3" |
| Package Size | 5 Piece |