The store will not work correctly when cookies are disabled.
Amana Tool 46218 1/2" x 4" Solid Carbide Down-Cut Spiral Plunge Router Bit
Ships direct from manufacturer
'Down-Cut' spiral. Three-flute design for very high quality finish.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Amana Tool Corp. |
| Condition | New |
| UPC | 73868546218 |
| Application | For Production Settings and Excellent for Creating Grooves and Dado Cuts in Softwood, Hardwood, Plywood, and Composite Materials |
| Flutes | 3 |
| Material | Solid Carbide |
| Type | Router Bit |
| Direction | Down-Cut |
| Diameter (D) | 1/2" |
| Cutting Height (B) | 2" |
| Shank Diameter (d) | 1/2" |
| Overall Length (L) | 4" |
| Style | Spiral Plunge |
| Recommended Speed (RPM) | 20,000 - 21,000 RPM |
| Maximum Speed (RPM) | 28,000 RPM |
| Feed Rate IPM* / Chip Load Per Tooth / Ramp Down (Wood/Plywood) | 300" / .0057" / 100" |
| Feed Rate IPM* / Chip Load Per Tooth / Ramp Down (MDF/Laminate) | 500" / .0096" / 167" |