The store will not work correctly when cookies are disabled.
Amana Tool 46367-5 3/8" CNC Solid Carbide Mortise Compression Spiral Router Bit, 5 Piece
Ships direct from manufacturer
These tools have a much shorter up-cut section than the standard compression tools. They are ideal for mortising, grooving and dado.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Amana Tool Corp. |
| Condition | New |
| Application | MDF/HDF, Laminate, Laminated Plywood, Melamine, Particle Board, Softwood/Hardwood, Veneered Plywood |
| Type | Router Bit |
| Material | Solid Carbide |
| Flute Type | Mortise Compression Spiral |
| Feed Rate IPM* / Chip Load Per Tooth / Ramp Down (Wood/Plywood/Plastic) | 200" / 0.0056" / 100" |
| Feed Rate IPM* / Chip Load Per Tooth / Ramp Down (MDF/Laminate) | 400" / 0.0111" / 200" |
| Recommended Speed (RPM) | 20,000 RPM - 21,000 RPM |
| Flutes | 2 |
| Diameter (D) | 3/8" |
| Cutting Height (B) | 7/8" |
| Cutting Height (B1) | 1/8" |
| Shank Diameter (d) | 3/8" |
| Overall Length (L) | 3" |
| Package Size | 5 Piece |