The store will not work correctly when cookies are disabled.
Amana Tool 46393 1/4" CNC Mortise Compression Spiral Router Bit
Ships direct from manufacturer
These tools have a much shorter up-cut section than the standard compression tools. They are ideal for mortising, grooving and dado.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Amana Tool Corp. |
| Condition | New |
| UPC | 00738685463932 |
| Application | MDF/HDF, Laminate, Laminated Plywood, Melamine, Particle Board, Softwood/Hardwood, Veneered Plywood |
| Flutes | 1 |
| Material | Solid Carbide |
| Type | Router Bit |
| Diameter (D) | 1/4" |
| Cutting Height (B) | 1" |
| Cutting Height (B1) | 1/8" |
| Shank Diameter (d) | 1/4" |
| Overall Length (L) | 2 1/2" |
| Flute Type | Mortise Compression Spiral |
| Recommended Speed (RPM) | 20,000-21,000 RPM |
| Feed Rate IPM / Chip Load Per Tooth / Ramp Down (Wood / Plywood / Plastic) | 60" / .0031" / 60" |
| Feed Rate IPM / Chip Load Per Tooth / Ramp Down (MDF/Laminate) | 110" / .0062" / 110" |