The store will not work correctly when cookies are disabled.
Amana Tool 46443 1/4" 'O' Flute Plastic Edge Rounding Router Bit
Ships direct from manufacturer
Designed for rounding the edge of plastic sheets or parts.
*A soft plastic cardboard made with super soft super flexible PVC.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Amana Tool Corp. |
| Condition | New |
| UPC | 00738685464434 |
| Flutes | 1 |
| Material | Solid Carbide |
| Type | Router Bit |
| Diameter (D) | 1/4" |
| Radius (R) | 1/4" |
| Cutting Height (B) | 3/8" |
| Cutting Height (B1) | 9/32" |
| Shank Diameter (d) | 1/4" |
| Overall Length (L) | 2 1/2" |
| Style | Straight 'O' Flute |
| Plastic Thickness | 1/4" |
| Application | Plastic, Acrylics, Acrylic Stone, Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS), Corian, Coroplast*, Fomex, High Impact Polystyrene (HIPS), High Pressure Laminates (HPL), Hydroxy-Terminated Polyether (HTPE), Low Density Polyethylene (LDPE), LubX, Perspex Cast Acrylic Sheet, Polyethylene Terephthalate Glycol-Modified (PETG / PET-G), Poly (methyl methacrylate) (PMMA), Polyoxymethylene (POM), also known as Acetal, Polyacetal and Polyformaldehyde., Sign Foam, StarBoard (King StarBoard 'R') High Density Polyethylene Sheet (HDPE), Thermoplastic Polyolefin (TPO), Urethane |
| Feed Rate IPM / Chip Load Per Tooth (Plastic, Acrylics, Acrylic Stone, Corian, Coroplast, Poly (methyl methacrylate) (PMMA)) | 70" - 110" / 0.004" - 0.008" |
| Operating Spindle Speed | 13,000 RPM |