$47.06
In Stock
Use this bit for template or pattern work where the workpiece is unusually thick. The two-flute configuration cuts fast and produces a smooth finish. For a superior finish, use the three-flute version. Twin bearings on selected tools provide better contact with reference edge and more stability in the cut.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 73868587126 |
| Features |
|
| Includes | 47706 Bearing |
| PDFs | |
| Application | For Template/Pattern Work |
| Replacement Bearing | 47706 |
| Type | Router Bit |
| Ball Bearing | Lower |
| Cutter Height(B) | 2" |
| Cutting Diameter(D) | 1/2" |
| Diameter(D) | 1/2" |
| Flutes | 2 |
| Length(L) | 4 1/4" |
| Material | Carbide Tip |
| RPM | 28,000 RPM |
| Shank | 1/2" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Tool No. | 47126 |
| Diameter(D) | 1/2" |
|---|---|
| Cutter Height(B) | 2" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Overall Length(L) | 4-1/4" |
| Flutes | 2 |
| Replacement Bearing | 47706 |
| Max. RPM | 28,000 RPM |



