Ships direct from manufacturer?
Use this bit for template or pattern work where the workpiece is unusually thick. The two-flute configuration cuts fast and produces a smooth finish. For a superior finish, use the three-flute version. Twin bearings on selected tools provide better contact with reference edge and more stability in the cut. Denotes double ball bearing for added stability.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 73868512847 |
| Features |
|
| Includes |
|
| Replacement Bearing | 47706 |
| Type | Router Bit |
| Ball Bearing | Lower |
| Cutter Height(B) | 1 1/2" |
| Diameter(D) | 1/2" |
| Flutes | 3 |
| Material | Carbide Tip |
| Overall Length(L) | 4 1/16" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Tool No. | 47128-2 |
| Diameter(D) | 1/2" |
|---|---|
| Cutter Height(B) | 1-1/2" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Overall Length(L) | 4-1/16" |
| Flutes | 3 |
| Replacement Bearing | 47706 |
| Max. RPM | 28,000 RPM |
| Style | Extra-Long Flush Trim |



