In Stock
For exceptional cutting speed, coupled with a super-fine finish, use these large-diameter flush trim bits on a standard router. Available in either up-shear or down-shear. Especially suitable for solid surface material when used with optional #47709 Delrin bearing. Furnished with steel bearing #47714.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 73868586580 |
| Features |
|
| Replacement Bearing | 47714 |
| Type | Router Bit |
| Angle(a°) | 3 Deg |
| Ball Bearing | Lower |
| Cutter Height(B) | 1 1/2" |
| Diameter(D) | 3/4" |
| Flutes | 2 |
| Material | Carbide Tip |
| Shank(d) | 1/2" |
| Tool No. | 47130 |
| Diameter(D) | 3/4" |
|---|---|
| Cutting Height (B) | 1-1/2" |
| Overall Length(L) | 3-7/8" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Flutes | 2 |
| Direction | Up-Shear |
| Style | SuperTrim |
| Angle(a°) | 5 Deg |
| Replacement Bearing | 47714 |
| Max. RPM | 28,000 RPM |



