The store will not work correctly when cookies are disabled.
Amana Tool 47145, 1/2" x 1/4" x 2-5/8" 2FL CT Trimmer with Euro Square Bearing Router Bit
Ships direct from manufacturer
Amana Tool industrial quality carbide tipped laminate trim bits with the Euro Square Bearings. The bits are designed according to specifications.
The square bearing is manufactured with a strong non-stick Teflon which won't mark your edge so it can be wiped clean easily.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Amana Tool Corp. |
| Condition | New |
| UPC | 00073868547145 |
| Features | - Leaves no marks on high-gloss, finished edges
- Use 1/2" diameter bit with laminate trimmers
- Glue won't stick to bearing
- Will not scratch high gloss laminates
|
| Diameter(D) | 1/2" |
| Flutes | 2 |
| Material | Carbide Tip |
| Overall Length(L) | 2 5/8" |
| Shank(d) | 1/4" |
| Type | Router Bit |
|---|
| Cutting Height (B) | 1" |
|---|
| Replacement Bearing | SQB100 |