In Stock
Eliminate the time-consuming hand-filing that normally follows each trimming cut on a laminate job. Our No-File bit "breaks" the sharp edge as it trims the laminate flush. When used properly, the resulting edge is smooth and has a slight radius.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 73868547150 |
| Features |
|
| Replacement Bearing | 47704 |
| Type | Router Bit |
| Ball Bearing | Lower |
| Cutter Height(B) | 3/8" |
| Diameter(D) | 1/2" |
| Flutes | 2 |
| Material | Carbide Tip |
| Overall Length(L) | 1 7/8" |
| Radius(R) | 0.059" (1.5 mm) |
| Shank(d) | 1/4" |
| Tool No. | 47150 |
| Diameter(D) | 1/2" |
|---|---|
| Cutting Height (B) | 3/8" |
| Overall Length(L) | 1-7/8" |
| Shank(d) | 1/4" |
| Flutes | 2 |
| Radius(R) | 0.059" |
| Style | No-File Trim |
| Replacement Bearing | 47704 |
| Max. RPM | 35,000 RPM |



