SKU
47182
$39.57
Ships direct from manufacturer ?
The Dynabit line features a modest down-shear for an excellent finish. The helix bits have a spiral-like twist to the cutting edges, making them especially good on difficult materials such as melamine. An adhesive-trapping gap between cutting edges and pilot bearing is featured on tools #47111 and #47113.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 73868587182 |
| Features |
|
| Includes | 47714 Bearing |
| PDFs | |
| Application | For Melamine |
| Replacement Bearing | 47714 |
| Type | Router Bit |
| Ball Bearing | Lower |
| Cutter Height(B) | 5/8" |
| Cutting Diameter(D) | 3/4" |
| Diameter(D) | 3/4" |
| Flutes | 2 |
| Length(L) | 2 1/4" |
| Material | Carbide Tip |
| Overall Length(L) | 2 1/4" |
| RPM | 35,000 RPM |
| Shank | 1/4" |
| Shank(d) | 1/4" |
| Tool No. | 47182 |
| Diameter(D) | 3/4" |
|---|---|
| Cutter Height(B) | 5/8" |
| Shank(d) | 1/4" |
| Overall Length(L) | 2-1/4" |
| Flutes | 2 |
| Replacement Bearing | 47714 |
| Max. RPM | 35,000 RPM |
| Style | Flush Helix |



