In Stock
This is a steel-bodied, carbide-tipped bit for bevel trimming laminate with a standard router. The solid construction reduces vibration for the smoothest cut possible with a two-flute bit.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 73868587200 |
| Includes |
|
| Replacement Bearing | 47706 |
| Type | Router Bit |
| Angle(a°) | 15 Deg |
| Ball Bearing | Lower |
| Cutter Height(B) | 1/4" |
| Diameter(D) | 5/8" |
| Flutes | 2 |
| Material | Carbide Tip |
| Overall Length(L) | 1 7/8" |
| Shank(d) | 1/4" |
| Tool No. | 47200 |
| Diameter(D) | 5/8" |
|---|---|
| Cutting Height (B) | 1/4" |
| Overall Length(L) | 2-3/32" |
| Shank(d) | 1/4" |
| Flutes | 2 |
| Replacement Bearing | 47706 |
| Style | Bevel Laminate Trim |
| Max. RPM | 35,000 RPM |
| Angle(a°) | 15 Deg |



