$37.98
In Stock
This is a steel-bodied, carbide-tipped bit for bevel trimming laminate with a standard router. The solid construction reduces vibration for the smoothest cut possible with a two-flute bit.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 73868587204 |
| Includes | 47706 Bearing |
| PDFs | |
| Application | For Bevel Trimming Laminate |
| Replacement Bearing | 47706 |
| Type | Router Bit |
| Angle(a°) | 45 Deg |
| Ball Bearing | Lower |
| Cutter Height(B) | 1/4" |
| Cutting Diameter(D) | 1 1/16" |
| Diameter(D) | 1 3/32" |
| Flutes | 2 |
| Length(L) | 2" |
| Material | Carbide Tip |
| Overall Length(L) | 2" |
| RPM | 28,000 RPM |
| Shank | 1/4" |
| Shank(d) | 1/4" |
| Tool No. | 47204 |
| Diameter(D) | 1-1/16" |
|---|---|
| Cutter Height(B) | 9/32" |
| Shank(d) | 1/4" |
| Overall Length(L) | 2" |
| Flutes | 2 |
| Replacement Bearing | 47706 |
| Angle (a°) | 45 Deg |
| Max. RPM | 28,000 RPM |



