SKU
47224
$46.38
In Stock
This exclusive miniature bit features a 1/4 inch diameter ball bearing guide that is much smaller than other ball bearing router bits on the market. Ideal for small fine work and delicate projects such as signmaking, guitarmaking/luthier, toymaking, routing letter edges, flush trimming, plunging tight corners and confined areas with high production. This bit is essentially a plunge-cutting straight with a shank mounted ball-bearing pilot. It is a versatile bit, useful for template/pattern routing of parts, joints, and internal cuts. It can be used in handheld and table-mounted routers. The template is attached to the workpiece, and the pilot bearing rides along its edge as the cutting edges rout the workpiece, forming an exact duplicate of the template. With a handheld router, the pattern is on top of the work; with a table-mounted router, the pattern is underneath the work.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| Includes | 47723 Upper Ball Bearing |
| Application | For Template/Pattern Routing of Parts, Joints and Internal Cuts |
| Note | *See Warning Below |
| Replacement Bearing | 47723 |
| Type | Router Bit |
| Ball Bearing | Upper (mini) |
| Cutter Height(B) | 3/4" |
| Cutting Diameter(D) | 1/4" |
| Diameter(D) | 1/4" |
| Flutes | 2 |
| Length(L) | 2 7/16" |
| Material | Carbide Tip |
| Overall Length(L) | 2 7/16" |
| RPM | 28,000 RPM |
| Shank | 1/4" |
| Shank(d) | 1/4" |
| Tool No. | 47224 |
| Suitable for Use With | Handheld and Table Mounted Routers |
| Diameter(D) | 1/4" |
|---|---|
| Cutter Height(B) | 3/4" |
| Shank(d) | 1/4" |
| Overall Length(L) | 2-7/16" |
| Flutes | 2 |
| Replacement Bearing | 47723 |
| Max. RPM | 28,000 RPM |



