Out of Stock?
Three Pro Spirit Levels in an Attractive Set : With the STABILA pro set 80 AS in the popular lengths of 48" (120 cm), 24" (60 cm) and 12" (30 cm) we have the perfect equipment for our projects. Thanks to their proven STABILA quality, the spirit levels are reliable helpers on the construction site. The technology of the vial installation guarantees lasting precision and a long service life. What's the special trick. Integrated slip stoppers ensure that the spirit level holds firm when marking. The robust carrying case helps we transport and protect our tools. STABILA – always a good choice for true pros.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Stabila |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 00089634298403 |
| Features |
|
| Includes |
|
| Application | A Perfect Set for Many Measuring Tasks in Gardening and Landscaping, Reinforced Concrete Construction, Carpentry, Woodworking and Tiling |
| Warranty | Life Time |
| Type | Spirit Level Set |
|---|---|
| Length | 48", 24", 12" |
| Accuracy (Normal Position) | ±1/32" at 72" (± 0.5 mm/m) |
| Accuracy (Reverse Position) | ±3/64" at 72" (± 0.75 mm/m) |






