The store will not work correctly when cookies are disabled.
Baileigh Industrial 1008483 120" PR-10500-4 Four Roll Plate Bending Machine
Ships direct from manufacturer
Built with hydraulic motors driving planetary gearboxes, this is one of the finest plate rolls.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Baileigh Industrial |
| Condition | New |
| Features |
- All 4 forming rolls are hardened and polished
- Dual hydraulic motors and high-efficiency planetary gearboxes directly rotate the 2 driven rolls
- Front rolls have independent hydraulic lifters that go in the orbital pattern
- Stabilizer torsion bar system keeps front rolls parallel to the top roll
- Fast and easy to use :
- Pinch the plate between the 2 central driven rolls
- Pre-bend the leading edge
- Roll the body of the part along with the trailing edge all in one direction and in one pass
- Plate is pinched at all times during the rolling cycle, so there’s no chance to lose the position
- Conveniently movable operator console with control panel
- Toggles on the console make it simple to control the roll movement
- 2 DROs on the control panel show the front and back roll positions for repeatability
- Hydraulic system for material removal: yoke on top roll drops, allowing the roll to lift
- Includes conical bending system
- 1-year parts warranty
|
| Video | |
| Horsepower | 10 HP |
| Motor Phase | 3 Ph |
| Stationary type | Bending Machine |
| Rolling Capacity (Mild Steel) | 0.55" |
| Forming Width | 122" |
| Number of Rolls | 4 |
| Driven Rolls | 2 |
| Top Roll Diameter | 11.4" |
| Bottom Roll Diameter | 10.6" |
| Roll Speed | 16 FPM. (5 MPM) |
| Roll Adjustment Back | Hydraulic |
| Programming | Manual |
| Voltage | 480 V |
| Length | 120" |
| Upper Roll Diameter | 8 5/8" |