Ships direct from manufacturer?
This bit is designed to produce a T-slot for Amerock hinges. For best results use in a table-mounted router.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 73868588102 |
| Features |
|
| PDFs | |
| Type | Router Bit |
| Ball Bearing | No |
| Cutter Height(B) | 21/32" |
| Cutter Height(B1) | 5/32" |
| Cutting Diameter(D) | 3/8 x 1 19/32" |
| Diameter(D) | 1 19/32" |
| Diameter(D1) | 3/8" |
| Flutes | 2 |
| Length(L) | 2" |
| Material | Carbide Tip |
| Overall Length(L) | 2" |
| Radius | 5/64" |
| Radius(R) | 5/64" |
| RPM | 28,000 RPM |
| Shank | 3/8" |
| Shank(d) | 3/8" |
| Tool No. | 48102 |
| Suitable for Use With | Table Mounted Router, Amerock Hinges |
| Diameter(D) | 1-19/32" |
|---|---|
| Cutter Height(B) | 21/32" |
| Shank(d) | 3/8" |
| Overall Length(L) | 2" |
| Flutes | 2 |
| Cutter Height(B1) | 5/32" |
| Radius(R) | 5/64" |
| Diameter(D1) | 3/8" |
| Max. RPM | 28,000 RPM |



